Gallery
dsc_9013

Ekspresowo nad Stalową

[fb_button]

W Stalowej Woli rzeczy dzieją się szybko.

Wobec zagrożenia wojną w 1936 powstał plan rozbudowy przemysłu w ramach tzw Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Wybudowano zapory wodne w Rożnowie,Czchowie, Porąbce. Rozpoczęto w Czorsztynie, Solinie i Myczkowcach. Stworzono fabrykę samochodów w  Lublinie, zakłady lotnicze w Mielcu. Silników lotniczych i obrabiarek w Rzeszowie,kauczuku w Dębicy. Zbudowano od podstaw i rozbudowano wiele innych fabryk ukierunkowanych na potrzeby obronne. Gdy w 1937r. nakreślono pierwsze kreski planów Zakładów  Południowych,  składających się z elektrociepłowni, oraz nowoczesnej huty stali i aluminium , równolegle z postępem projektów, cięto las , wznoszono mury fabryki i miasta dla pracowników, któremu nadano nazwę Stalowa Wola. Zakłady były nowoczesne. Tu po raz pierwszy w świecie zastosowano gaz ziemny do nagrzewania pieców martenowskich z których w półtora roku od wycięcia pierwszej sosny popłynęła  surówka, a w zakładach rozpoczęto produkcję skomplikowanych maszyn.

Z pomocą huty w 1957 powstał Aeroklub Stalowowolski. O  bardzo uroczystym otwarciu lotniska do dziś krążą opowiadania.

Stanisław Kluk                  Port lotniska w Turbii

Dobry protektorat sprzyjał szkoleniu i rozwojowi pilotów, toteż wkrótce Staszek Kluk na Bocianie ustanowił rekord świata. Wywalczył sobie mocną pozycję w kadrze narodowej, a wkrótce dołączył do niej Heniek Pożniak. Z kolei Jan Prochot wsławił się przelotem na Musze 100 z Żaru k/Żywca na wyspę Wolin.  

 Lotnisko ma dobre położenie w centralnym pasie masywów leśnych ciągnących się od Lwowa do Brandenburgii . Korzystny klimat  sprzyja szybownikom, toteż  na dwu  organizowanych tu poprzednio szybowcowych mistrzostwach Polski osiągano  imponujące wyniki, a ich uczestnicy mlaskają  na wspomnienie tych wyścigów.

Równie dobrze rozpoczęły się tegoroczne Szybowcowe Mistrzostwa Polski  w klasie otwartej.

Prędkość średnia 140,5 km/godz. Krzysztofa Łuniewskiego zwyciężającego w pierwszej konkurencji i  148.3km/h  Sebastiana, który zwyciężył w drugiej konkurencji  mają swoją wymowę. Adam Czeladzki miał 148,7 km/h, ale na lepszym szybowcu. Nie trzeba Afryki !

Foto FB.

Tu pierwsze wrażenia Sebastiana: Stalowa Wola wita szlakami. Pierwszy dzień wykorzystaliśmy w 100%. Task setter chcąc nie chcąc musiał ustawić trasę wzdłuż wiatru, bo ze względu na strefy lotnisko kontrolowanych, wojskowych i Mielec nie było w zasadzie innej możliwośći. W rezultacie śmignąliśmy sobie 140km/h przez Kielce w okolice lasów Końskich potem do Biłgoraja , Józefowa. Dzisiaj pogoda rónież powinna dopisać, ale nieco później, po przejściu grubego zachmurzenia frontowego. Liczę trochę na to że się opóźni, bo pod moim pokojem było całą noc wesele…

Ekrany FCST24 z pogodą wczorajsza i dzisiejszą.

Prognoza Elmera Joandi z soboty,

oraz jego wróżby na niedzielę. Jak widać sprawdziły się doskonale.
Current
Sądząc po obrazie  webcam z Pławo, dziś  zapowiada się w tej okolicy kolejny piękny dzień. Przemek Piekarski postawił zawodnikom poważne zadania , więc życzmy im pięknych lotów i szczęśliwego powrotu do domu.
Tomasz
.
Komentarze

Dodano: 18.05.2015Przez: Henryk Doruch

-trzymamy kciuki!

Dodano: 18.05.2015Przez: FALCON

Więcej relacji ze Stalowej. Proszę i dzięki 🙂

Dodano: 18.05.2015Przez: Tomasz Kawa

Ja niestety w pracy, a młody nie zawsze ma czas i twierdzi, że fotki równin z powietrza są monotonne jak pieśni pastuszków.

Dodano: 18.05.2015Przez: Paweł Kosz

Szkoda że po raz kolejny nie będzie mógł pan być na Podkarpaciu.
Dlaczego Pławno? Kiedyś na miejscu Stalowej była wieś Pławo.

Dodano: 18.05.2015Przez: Janek

Co prawda, to prawda. Ale jakieś fotki by się przydały i relacje z wyścigów po równym… Powodzenia!

Dodano: 18.05.2015Przez: FALCON

Szkoda, że raczej niemożliwy jest TASK w Bieszczady bo wtedy fotki były by fajniejsze

Dodano: 19.05.2015Przez: Tomasz Kawa

Hej Bieszczady, hej Bieszczady. Trza paść krowy nie ma rady…
Bieszczady i Gorgany widziane z góry nasuwają skojarzenie jakby jakiś pracowity super gigant przygotował redliny pod kartofle formując ziemię w regularne pasma gór.A potem Bukowina.
Miejmy nadzieję, że ludzie przestaną się tłuc w tym obszarze i nadejdzie czas kiedy na fali, żaglu, czy pięknej termice, można będzie swobodnie fruwać do Burgas.

Dodano: 19.05.2015Przez: Tomasz Kawa

Panie Pawle. Palce mam grube i „n” się podkleiło. Skoro na lotnisku nie ma kamerki trzeba skorzystać czasem z urządzeń zaradnego proboszcza.

Dodano: 21.05.2015Przez: Adam

Na lotnisku jest kamerka: http://178.214.12.186/webcam/webcam.aspx 🙂

© Copyright by Sebastian Kawa

Realizacja: InternetProgressProjekt: Elzbieciak.com