Gallery
dsc_9262

Nadal zwiedzamy Polskę

[fb_button]

27 marca byliśmy w zacnym grodzie nad Dunajcem, Nowym Sączu.

1-1-image20-002

Nad wzgórzami pięknej Sądecczyzny nabierałem umiejętności właściwych ptakom, toteż z radością przyjąłem zaproszenie do uczestniczenia w spotkaniu z Sebastianem zorganizowanym przez Aeroklub Podhalańskim we współpracy z prezydentem Nowego Sącza w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

1-1-image10-2 (2)

Dawno nie odwiedzałem tych stron, toteż łapczywie chłonąłem zmiany i wrażenia. Niewątpliwym pozytywem jest stan dróg w porównaniu do tych jakie mamy na Żywiecczyźnie, która po aneksji do Śląska stała się Berdyczowem współczesnej Rzeczypospolitej.A przecież Ziemia Sądecka była tak biedna, że w czasach centralnego zarządzania- nie znajdując sposobu na poprawę sytuacji- zdecydowano się na „eksperyment sądecki” i  oddanie władzy w ręce samorządu. Przymykano nawet oko na łamanie monopolu państwowego i domową produkcję odmiany napoju z pysznych tutejszych śliwek, który powszechnie warzono dla poprawy spojrzenia na swój los. Z biegiem lat ten napitek stał się swego rodzaju biletem ułatwiającym negocjacje i wejście na różne salony. Wkrótce dunajcowy żwir ulic i placów, które często wyglądały jak topieliska rozmarzającej tundry, pokryły asfalty, a walące się budowle miasta zaczęły odzyskiwać piękny wygląd.Nie ma jednak możliwości odbudowania piastowskiego zamku, który wysadzili Niemcy. Nowa fabryka elektrod dał mocny impuls dla rozwoju miasta . Rozbudzone inicjatywy sprawiły, że powstała słynna szkoła biznesu, a produkty „OPTIMUS” znakomicie przyśpieszyły rozwój komputeryzacji Polski, nim specjaliści od nakładania milionowych kar za dodawanie przypraw do barowych potraw nie zniszczyli świetnie rozwijającego się przedsiębiorstwa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podczas spotkania miło było patrzeć na dorodną młódź, która szczelnie wypełniła rozległą aulę PWSZ i z uwagą śledziła wywody Sebastiana na temat lotnictwa, oraz latania w różnych stronach świata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dyskretną łezkę wyciskały spotkania z przyjaciółmi, których nie widziałem dziesiątki lat. 

Zobacz też: http://www.pwsz-ns.edu.pl/21,1077,Sadeckie_Konwersatorium_Naukowe_IT.htm  

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wizyta na resztach lotniska w Kurowie ocalonych przez modelarzy, przywołała rozrzewniające obrazy z czasów, gdy „młode polskie orły” wirowały na wzgórzami Białej Wody, Jodłowca i Chełmu,

1-DSC_0160

/Leopol Kwiatkowski z żoną. Kto zgadnie jaki to samolot ?/

ciesząc oczy Kwiatkowskiego, Iszkowskiego, Lupy, Połomskiego,Bajdo, oraz innych pionierów, którzy z wielkim entuzjazmem tworzyli i rozwijali tutejsze lotnictwo.

DSC_0157

Po Winnej Górze, Jodłowcu którego hangary już przed wojną chroniły ponad 30 szybowców, Kurowie, Łososina jest obecnie przytuliskiem pilotów. Zdziwienie budzi widok z włości Iwańskich, Tęgoborza, na Jezioro Rożnowskie. Tam gdzie było kilka kilometrów zalewu, tak głębokiego, że Kwiatkowski z Zimnym, po utopieniu PO-2 ratowali się wejściem na jego górne skrzydło i stali jak Piotr  z Chrystusem pośrodku wód, powodzie utworzyły rozległe wyspy a w miejscu gdzie kotwiczono łodzie maszyny budowlane rozgarniają  mady tworząc rozległą promenadę.

1-DSC_0150

Sytuacja Aeroklubu Podhalańskiego kierowanego sprawnie przez prezesa zarządu Andrzeja Saratę, oraz dyrektora Romana Matyjewicza bardzo pozytywnie odbiega od tego co obserwujemy obecnie na wielu innych lotniskach. Niezwykle serdeczni gospodarze z dumą zaprezentowali nam pachnący farbami, odnowiony, budyneczek administracyjny, oraz zasobne hangary.

1-DSC_0133

Znalazł w nim miejsce dostojny AN-2 , historyczny RWD 5 i Jak 18, Wabią świeżymi kolorami Zliny i dwa akrobacyjne Extra 300, turystyczna Cessna o wdzięcznym imieniu Zuzia.

1-DSC_0142 (1)

Czeka w gotowości na szerokie otwarcie wrót wiele innych samoloty i szybowców, a wśród nich wypieszczony Tulak Kołodzieja, który swoją łupinkę wyposażył nawet w automatycznego pilota.

DSC_0152 DSC_0153

Estetycznych wrażeń dopełnia obszerna nowa płyta przed hangarami, okazała estrada dla imprez masowych, alejki spacerowe, oraz altanka dla publiczności. Poradzono sobie nawet z radosną twórczością celników i poborców podatkowych. Nowoczesna stacja paliw ma tylko jeden zbiornik, lecz specjalny program komputerowy wylicza korekty wagi i objętości z uwzględnieniem aktualnej temperatury, toteż podatek nie gryzie się z akcyzą, a paliwo dla użytkowników prywatnych samolotów z mieści się w jednej bani z tym, które ma błogosławione dobrodziejstwo ulg dla uprzywilejowanych odbiorców. Tomasz

1-na onko

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1-DSC_01591-DSC_0155

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DSC_0144

1-DSC_0138

1-DSC_0135

1-DSC_0146

Komentarze

Dodano: 29.03.2015Przez: D.K.

Zagadka nie należy do trudnych: jest to Jak-12 z przedpotopowym silnikiem M-11FR. Forsirowannyj.

Za to maska silnika się błyszczy – zapewne chodziło o zmniejszenie oporów strumienia zaśmigłowego!

Dodano: 29.03.2015Przez: Henryk Doruch

-tak trzymac!

Dodano: 29.03.2015Przez: Janek

Panie Sebastianie!
Jak z planami zawodniczymi w tym roku? Mija czas, a Pańskiego nazwiska nie ma listach startowych, ani na Litwie, ani na Węgrzech?

Dodano: 29.03.2015Przez: sebkaw

Zgadza się. W Polsce było zaledwie kilka takich samolotów.

Dodano: 29.03.2015Przez: Henryk Doruch

-czy mozna sie spodziewac Panskiego udzialu w MS
na GP-14?

© Copyright by Sebastian Kawa

Realizacja: InternetProgressProjekt: Elzbieciak.com