Gallery
dsc_9257

O krok od katastrofy.

[fb_button]

Były Himalaje, Andy, Kaukaz, Alpy, Alpy Południowe a zdarzyło się w Apeninach.

Pełni optymizmu wyjeżdżaliśmy w Apeniny, gdzie Sebastian miał bronić tytułu mistrza świata w klasie szybowców 13.5 m.

Cieszyło pięknie położone  i dobrze przygotowane lotnisko,

a  pasmo gór między Adriatykiem i Morzem Tyrreńskim dawało nadzieję na świetne i zróżnicowane warunki do latania.

Duże doświadczenie w lataniu górskim, dobry szybowiec GP 14 były jego walorami, a kilka dni przeznaczonych na trening powinny zapewnić mu rozeznanie specyfiki tej areny. W miejscowej prasie już przed zawodami kreowano go na zwycięzcę mistrzostw.

Los bywa jednak przekorny. Kataklizmy pogodowe przewalające się przez Europę sięgały także słonecznej Italii.

Podczas treningów zamiast pięknych lotów nad górami z widokiem na dwa morza, piloci snuli się nad zboczami jak w przegrzanej zupie.

W mętnym, wilgotnym, powietrzu już z pierwszymi porywami termiki zaczynały rosnąć burze, które bardzo ograniczały możliwość latania.

Podczas ostatniego lotu treningowego zamknęły one Sebastiana w wąskiej 30 kilometrowej dolinie bez miejsc do lądowania.

Możliwość ucieczki miał mu zapewnić sprawnie działający dotąd elektryczny system napędowy. Kolumna ze śmigłem wyszła z komory w kadłubie, ale silnik nawet nie drgnął podczas kilkakrotnych prób uruchomienia. Trzeba było awaryjnie lądować, lecz nie było gdzie. Sebastian miał jeszcze blisko 1000 m wysokości, więc zdołał wypatrzeć kawałek trawiastego zbocza. Precyzyjnie podszedł do lądowania pod stromy stok. Nie jest to dla niego nowością. Na prędkości około 130km/h płynnie przeszedł w fazę wytrzymania nad zboczem, ale gdy zaszumiała rozgarniana kadłubem trawa trafił na niewidoczny poprzeczny fałd, który zadziałał jak wyrzutnia na lotniskowcu. Szybowiec wybity w górę pod kątem około 50 stopni zawisł bez prędkości nad wierzchołkami pobliskich drzew. Mogły to być ostatnie chwile… Jednak płatowiec nie zanurkował, nie zwinął się w korkociąg, lecz spadł symetryczne na ziemię.

Siła uderzenia była bardzo duża. Odleciało podwozie, uszkodził się kadłub.

Szybowiec starszej generacji z pewnością by się rozpadł w takiej kolizji. Na Sebastiana zadziałały siły jak przy upadku na tyłek z wysokości 2 piątra. Nie mógł wyjść z kabiny. Był przekonany, że dołączył do klubu pilotów na wózku inwalidzkim, ale przemógł ból i sam wykaraskał się z szybowca.

Poleżał trochę na skrzydle, potem na ziemi, a podczas transportu z miejsca wypadku- na łóżku w samochodzie Matkowskiego.

Wysportowany organizm obronnie zniósł katastrofalną próbę. Nie uniknęliśmy jednak kontaktów ze szpitalem.

Z udziału w mistrzostwach nici… Przyczyna była banalna. Stycznik krańcowy nie zwierał obwodu elektrycznego silnika, choć jeszcze podczas startu do feralnego lotu układ działał bez zarzutu.

Wypadek ten obrazuje jak cienka jest w lotnictwie linia rozgraniczająca pełną radość życia od łez bólu i rozpaczy. O życiu pilota może zadecydować odkształcenie blaszki, a błąd w programie komputerowym może doprowadzić do katastrof jakie zdarzyły się niedawno w lotnictwie komunikacyjnym.  Tomasz

 

Komentarze

Dodano: 09.09.2019Przez: Dariusz Kowalczyk

Dzięki Bogu że wyszedł Pan cało. Jak tylko usłyszałem że silnik nie odpalił bylem prawie pewien, że to problem z krańcówką (wyłącznik krańcowy) i że pewnie pomogłoby schowanie silnika i jego ponowne wysunięcie lub ewentualnie powtórzenie tej czynności kilka razy. Jestem bardzo ciekaw czy próbował Pan to zrobić. Życzę pełnego powrotu do zdrowia.

Dodano: 09.09.2019Przez: Marian Walecki

Co można sensownego w tej sytuacji napisać.
Dużo dobrych myśli życzę.
Szybkiego powrotu do latania.
Marian W.

Dodano: 09.09.2019Przez: Arek Chruściel

Trzymam za zdrowie Sebastiana oba kciuki mocno zaciśnięte. Pozdrawiam

Dodano: 09.09.2019Przez: Marian Walecki

Co ze zdrowiem Sebastiana? Trzymam !

Dodano: 10.09.2019Przez: Jan Pietrzykowski

Mam wielką nadzieję że nic poważniejszego Ci sie nie stało.(sam wiem co to jest „twarde” lądowanie). Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.A zawody będą jeszcze nie jedne. Jasio

Dodano: 10.09.2019Przez: Agnieszka Tomiczek

W listopadzie nasze spotkanie o ty próbujesz się rozbić? przyziemij…

Dodano: 15.09.2019Przez: sebkaw

Nie pomogły takie sztuczki. Wyłamała się blaszka stykowa. Tomasz

© Copyright by Sebastian Kawa

Realizacja: InternetProgressProjekt: Elzbieciak.com