Gallery
dsc_9262

Wspomnijmy

[fb_button]

Życie pisze dziwne scenariusze

foto Ryszard Witkowski

Minęło 80 lat od czasu, gdy FAI przyznało Tadeuszowi Górze pierwszy w historii Medal Lilienthala za przelot szybowcem długości 577.8 km z Bezmiechowej do Solecznik.

T.Góra na Żarze  w 1939r.

Wiem, że zostało to przyjęte z wielkim entuzjazmem w głodnej sukcesów odrodzonej po rozbiorach Polsce, lecz trudno cokolwiek znaleźć z tamtego okresu. Nawet w archiwum Skrzydlatej Polski nie ma tego rocznika. Poszukiwania w dostępnych zasobach bibliotek i muzeów też nic nie dały. Patrząc na zdjęcia powojennej Warszawy i odnosząc się do naszej burzliwej historii nie trudno zrozumieć dlaczego tak jest.Trafiłem jednak na rarytas w Bibliotece Jagiellońskiej – Gazetę Lwowską z 11 stycznia 1939 r.Bardzo interesująca lektura. Na pierwszej stronie gazeta informuje o wydarzeniach tamtych dni.W obszarach karpato -ruskich toczyły się zbrojne starcia węgiersko- czechosłowackie z udziałem tysięcy żołnierzy. Mussolini przedstawił propozycję utworzenia na terenie Abisynii niezależnego kondominium i przesiedlenia do niej Żydów europejskich. Straty włoskie podczas kolonizacji Abisynii wyniosły 4718 żołnierzy i ponad 2000 robotników. Polski minister Beck odbył rozmowy z Hitlerem. Jest notatka o znieważono polskiego konsulat na obszarze Czechosłowacji, likwidacji 49 osobowej bandy na Bukowinie, klęsce pożarów w Argentynie, pożarze brytyjskiego statku z 286 pasażerami na pokładzie.

Wśród tych sensacyjnych wieści zamieszczono na pierwszej stronie informację, że Międzynarodowy Związek Lotniczy na dorocznym posiedzeniu w dniu 7 stycznia 1939 r. przyznał Tadeuszowi Górze Medal Lilienthala. Miał on być uroczyście wręczony podczas konferencji w Krakowie, ale wojna sprawiła, że nie odbyła się ta konferencja. Sczezła też w wojennej pożodze idea wprowadzenia szybownictwa do Igrzysk Olimpijskich w Finlandii. Tadeusz dostał się do niewoli sowieckiej. Groziła mu deportacja na Sybir, ale uciekł do Wilna, a potem do Anglii. Latał w RAF. Medal czekał do czasu, aż ucichły armaty a Tadeusz wrócił do Polski z wojennej tułaczki. Ten srebrny krążek był swego rodzaju immunitetem. Pozwolono mu na pracę w charakterze instruktora w szkole szybowcowej Żar. Tam w 1950r. osiągnął w locie burzowym przewyższenie 5000m. Jako drugi pilot na świecie zdobył odznakę szybowcową z 3-ma diamentami, ale wkrótce dosięgły go represje systemu komunistycznego. Po przewrocie w 1956 r. rehabilitowano go. Został przyjęty do lotnictwa wojskowego. Latał na odrzutowcach, a po przejściu na emeryturę helikopterami. Nadal był aktywnym pilotem i działaczem szybowcowym. Jako laureat pierwszego Medalu Lilienthala stał się ikoną naszego lotnictwa. Spotkało go wiele wyróżnień. Powstał film”Dziennik Tadeusza Góry”.

foto R.Witkowski

Szczególnie uroczyście obchodzono 70-lecie przyznania Medalu. Wmurowano uroczyście tablice pamiątkowe w Bezmiechowej i Solecznikach. Wydano medal okolicznościowy.

Jego imię nadano szkole w Bezmiechowej, oraz kilku ulicom. Nadano mu rangę generała.

Z Iwoną Góra w Varese podczas otwarcia Grand Prix 2015r.

Należę do szczęśliwców, którym dane było zaprzyjaźnić się z tym wyjątkowym człowiekiem, oraz jego emanującą radością i życzliwością córką Iwoną.Na filmie archiwalnym PKF zrealizowanym na Żarze z okazji zdobycia 3-go diamentu- patrz link poniżej- płowa dziewczynka daje buziaka Tadeuszowi. To Iwonka. Zdziwiłem się bardzo, że nie odpowiedziała ostatnio na moje noworoczne życzenia. Kilka dni później, w 80- lecie wielkiego wydarzenia, dotarła do nas wiadomość, że nie obdaruje Ona już nikogo swym uroczym uśmiechem…

Żegnaj Iwonko.           Tomasz                                                                                                                                                                                                                           Obejrzyj ten film i zwróć uwagę na scenkę gratulacji od Iwonki:     http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/5196

 

Komentarze

Dodano: 13.01.2019Przez: Grażyna

Nie otwiera się film ☹️ (po kliknięciu w link wyskakuje error)

Pozdrawiam i czekam na doodanie 😊

Dodano: 30.01.2019Przez: sebkaw

Trzeba skopiować link i przenieść na wyszukiwarkę google, lub inną.

© Copyright by Sebastian Kawa

Realizacja: InternetProgressProjekt: Elzbieciak.com