Po Himalajach, Kaukazie, warto sprawdzić jak jest w Gorganach.
Wystarczy mocniejszy powiew wiatru nad zboczem aby podeprzeć skrzydła ptaka, lub szybowca, toteż w górach rodziło się szybownictwo. Wcześnie pojawiły się szybowce nad Górą Chełm, w Lipniku , na Żarze, Bodzowie k/Krakowa, w Tęgoborzu, ale Bezmichowa i Ustianowa na w Górach Słonnych były głównymi kolebkami naszego bezsilnikowego lotnictwa. Bieszczady, a potem długie i regularne grzebienie Gorganów, Czarnohory i Bukowiny Karpat Wschodnich prowadza, aż do Karpat Południowych.
Pokryte głazami i niedostępne zbocza Gorganów są uważane za najdziksze obszary Europy./foto : wikipedia. Góry te stanowią próg zamykający przepływ powietrza znad północnego Adriatyku i Niziny Węgierskiej na stepowe obszary Ukrainy,
toteż należy się spodziewać korzystnych warunków do powstawania fal powietrznych, a równoległy układ grzbietów górskich powinien sprzyjać ich interferencji. Bogata rzeźba terenu gwarantuje powstawanie silnych prądów termicznych w ciepłej porze roku. To sprawia, iż obszar ten może stać się rajem dla szybowników. Należy to sprawdzić.Jens Kröger użyczył Sebastianowi szybowiec ASH-25 którym śmigaliśmy nad Himalajami. Dokonaliśmy odpowiednich uzgodnień sięgających urzędów ministerialnych Polski i Ukrainy. Teraz czekamy na mocarne porywy wiatru halnego i … łaskawość służb trzymających klucze do przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.
Wczoraj wystąpiły korzystne warunki, ale w sobotę po złożeniu planu lotu Sebastian otrzymał wieczorem informację, iż lot IS PROHIBITED. Na pocieszenie wybrał się więc z Piotrem Bobulą w drugą stronę do granic Karpat Zachodnich w Wiśle – Ustroniu. Gdy sposobili się do tego lotu przyszła zgoda na wlot do Ukrainy, lecz nie nie byli w stanie odczytać na starcie tej niespodziewanej wiadomości internetowej. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że przestrzenią powietrzną nad Ukraina zawiaduje jak niegdyś u nas wojsko, a ruch cywilny kierowany jest drogami lotniczymi. Do jednej można wlecieć na wysokości ok.3000 m, lecz trzeba wylecieć poza góry i cofnąć się do Rzeszowa, razem dodatkowo ponad 150 km. Druga bramka wlotowa jest blisko, ale na wysokości 8400 m. Trochę to jak woda podana bocianowi na płaskim talerzu. Jednak Sebastian nie rezygnuje i nadal z pomocą życzliwych ludzi usiłuje uzyskać zgodę na lot.
Przelot przez nasze Karpaty nie był trudny. Po starcie przy pomocy wyciągarki nawiązali kontakt z „termiką karpacką” , bo tak nazywano niegdyś zjawiska falowe nim poznano ich istotę.
Bez problemów dostali się za Tatry nie przekraczając pułapu przestrzeni lotów swobodnych na 2900 m.
Stąd wykonali przeskok nad Babią Górę. Tu musieli musnąć opadająca kaskadę muru halniakowego,
Nad turniami nie oparli się pokusie wykorzystania mocnej fali do 4000 m. Mając po drodze pewne podparcie na fali głaskającej Prehybę i Jaworzynę Krynicką pozwolili sobie na wrzucenie prędkości ponad 300km/h.
W ten sposób po pokonaniu trasy 736 km, mimochodem poprawili ustanowiony w Polsce rekord na trasie docelowo-powrotnej dla kategorii szybowców dwumiejscowych. Najdłuższy lot Sebastiana to ponad 2100 km, ale to było w Andach.
Na razie odwrót, ale wierzymy w biblijne „pukajcie a będzie wam otworzone”
Tomasz Kawa
Dodano: 07.11.2017Przez: Tomasz Szelc
Przepiękne fotografie dziękuje wam za to i trzymam kciuki za bezpieczną wyprawę za granice.
Dodano: 07.11.2017Przez: Zdzisław Bednarczuk
Miło się czyta takie relacje szczególnie w jesienne dni. Serdecznie gratuluję takich przelotów
Dodano: 07.11.2017Przez: kris burzynski
Trzymam kciuki i pozdrawiam Team, burza
Dodano: 09.11.2017Przez: Marian Walecki
Witam! Na zdjęciu 8-po starcie za wyciągarką-ten czarny pasek to muchołapka czy …..!Bezpiecznych
lotów życzę! Marian W.
Dodano: 10.11.2017Przez: Marian Walecki
Bardzo dziękuję za odpowiedż w sprawie „paska”.
Teraz jestem spokojny.Cały czas podziwiam i życzę
wielu wspaniałych i bezpiecznych lotów.Marian W.
Dodano: 13.11.2017Przez: sebkaw
Czarny pasek na zdjęciu 8. to zwykła taśma uszczelniająca szczelinę między skrzydłem a kadłubem. Jesienią nawet w Bieszczadach muchy nie mają ochoty na latanie. Tomasz