Gallery
dsc_9013

W śniegu i w deszczu

[fb_button]

Tegoroczna pogoda nie rozpieszczała uczestników FCC Gliding.

1-9 (1)

Zawody na Słowacji Pribina Cup w Nitrze i FCC Gliding rozrosły się do rangi najliczniej obsadzonych zawodów szybowcowych na świecie z racji wspaniałej atmosfery, dobrej organizacji, atrakcyjnemu położeniu, oraz sprzyjających warunków klimatycznych.

20170430_162932

Cennym walorem są piękne góry z rozległymi dolinami i dużymi pola zapewniającymi bezpieczne lądowanie w przypadku kłopotów. Wiosna przybywa w ten region dwa tygodnie wcześniej niż u nas, choć to zaledwie parę kilometrów za szczytami Beskidu Żywieckiego i zwykle jest słoneczna.

1-DSC_1789

Dwa pierwsze warunki nie zmieniły się. Nawet osoby towarzyszące nie miały powodów do narzekań, bo w sąsiedztwie lotniska jest sporo atrakcji, a na lotnisku zadbano nawet o to by nie nudziły się dzieci. Główny animator zawodów,inż. Jozef Horniak, troszczył się bardzo, aby frustracja nie dopadła dorosłych. Zawiodła jednak pogoda. Przy typowych dla tego miejsca warunkach lata się w górach jeśli nad płaskim terenem trudno uświadczyć cumulusa, zaś nad Dunaj śle się pilotów, gdy chmury pętają się po szczytach. W tym roku El Ninjo wyjątkowo aktywnie paskudził w Andach, a jego oddziaływanie najwyraźniej miesza także u nas.

1-FCC

Nie mieli powodów do radości uczestnicy wielkanocnych zawodów w Nitrze, uczestnicy FCC Gliding zastanawiali się czasem, czy nie warto pojechać na narty do ośrodków sportów zimowych, które wznowiły działalność po obfitych opadach śniegu. Mimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody zdołano rozegrać 4 konkurencje.

20170429_171633

Była szansa na piąty wyścig, ale jeziorka wody i błoto na lotnisku uniemożliwiły starty. Wkrótce powinien zniknąć ten mankament, bo gospodarze zamierzają położyć tu twardy pas startowy.

1-20170504_123005

Zawody zakończyły się miłym Polskim akcentem. Sebastian nie zwykł tu przegrywać i sięgnął znów po trofea w klasie mix/ szybowce 18- m i klasy otwartej/ ,

1-28

natomiast Przemysław Bartczak pokonał rywali w klasie szybowców 15- metrowych. Klasę club zdominowali dwaj Brytyjczycy:Tim Minler i Gerrard Dale.

Tomasz Kawa

1-20170504_122953

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodano: 05.05.2017Przez: Henryk Doruch

http://www.fccgliding.sk/index.php?str=uvod&detail=150&od=0&language=en&rocnik=2017

-tak malo o tak wielu zawodnikach…

-na „szybowce.com” wogole cisza!
(moze dlatego,ze mnie stamtad „wyprowadzili”?)

Dodano: 08.05.2017Przez: Henryk Doruch

-spoznione,lecz serdeczne…
Henryk.

Dodano: 10.05.2017Przez: Henryk Doruch

-na stare lata przypomniala mi sie relacja Kasprzyka z oblotow szybowca BEKAS-N,kiedy to odkryl mozliwosc szybowania w warunkach tradycyjnie „nielotnych” (brak termiki,porywisty wiatr).

-podczas tych zawodow dosc czesto…

-moze warto sie zastanowic nad konstrukcja,ktora daje mozliwosc wykorzystywania poziomego gradientu wiatru (porywy) ?

© Copyright by Sebastian Kawa

Realizacja: InternetProgressProjekt: Elzbieciak.com