Gallery
dsc_9296

Świąteczne dekoracje

[fb_button]

Loty Sylwestrowe jak w Beskidach, ale na Antypodach.

Święta bez śniegu wyglądają nienaturalnie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ku mojemu zdziwieniu większość gór sięgających w okolicy Benalla 1500 – 1700m była biała.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednak to nie jest śnieg, chociaż na jednej z gór znajduje się centrum narciarskie. Gdy temperatura sięga 30 stopnie wszystko się stopi i nie ma szans nawet na sztuczne naśnieżanie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okazało się, że te dekoracje, to wyschnięte drzewa. Być może jest to skutek pożarów, które co kilka lat muszą przerzedzić eukaliptusy, bo umożliwić im otwarcie nasion, ale z powietrza osmolonych pni nie było widać, tylko białe suche korony, jak poprószone sztucznym śniegiem gałązki w wigilijnym stroiku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widok taki sam jak w Beskidach po nocnych przymrozkach.

 

Mimo pięknego poranka nie zapowiadał się najlepszy dzień dla szybowców.  Jeden z miejscowych kolegów określił go jako „typowe benallskie dziadostwo” i faktycznie tak było.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ponieważ, po tygodniu leczenia jet lagu i uciekania przed deszczem, na krystalicznym niebie pierwszy raz pokazało się palące słońce,

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

większość pilotów równym rządkiem pojechała na start.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Warunki mógłbym porównać do późnojesiennego latania na termice w Beskidach, gdy ledwie można wznieść się nad szczyty. Nawet musiałem wylać trochę wody na początku lotu, bo spadłem nisko w pierwszej dolince odciętej od lotniska i w ten sposób ratowałem się przed lądowaniem Dzień zaczął się późno i nosiło słabo, a ja puściłem się w pogoń za odległymi cumulusami na południowym wschodzie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Latanie w Górach Wododziałowych jest dość niebezpieczne przy takiej pogodzie. Nie ma tu uprawianych przez rolników dolin, które dają możliwości lądowania przygodnego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wokoło, jak okiem sięgnąć, widać eukaliptusowe lasy równo pokrywające szczyty i płytkie doliny. Z niektórych  nie ma wyjścia szybowcem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co prawda zawsze woda musiała jakoś wypływać, jest nawet wodospad, ale chyba spadało jej tu niewiele, lub po drodze parowała i nie dała rady pogłębić kanionów tak, by wystarczająco szybko opadały w dół. Wcale mnie nie dziwi, że trasy wykładane w te góry to rzadkość.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeśli już, to omija się je  obok przedgórzy, albo lata ponad ich północno – zachodniem skrajem.Cała nasza drużyna spędziła w powietrzu cztery do pięciu godzin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cześć wybrała płaski teren, gdzie umęczyli się na bezchmurnej termice.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ja, a początkowo również Grabek polecieliśmy w góry. Nie doleciałem jednak do cumulusów konwergencji majaczących ponad 130 km od lotniska. Okazało się to zbyt trudne i niebezpieczne.

Szybowce sprawdzone po podróży, kilka niedociągnięć  uda się jeszcze poprawić przed zawodami.  Życzę wszystkim szampańskiej zabawy sylwestrowej i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. My już witamy go za chwilę. Sebastian

Komentarze

Dodano: 31.12.2016Przez: Henryk Doruch

Dosiego Roku!

Dodano: 31.12.2016Przez: Alicja Kozak -Olszewska

Czytając czułam jakbym leciałam.Wszystkiego dobrego na Nowy Rok zwłaszcza zdrowia dla całej rodziny.

Dodano: 31.12.2016Przez: Jerzy Pawłowski

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku. Udanego latania i zwycięstwa na mistrzostwach.

Dodano: 31.12.2016Przez: Katarzyna Waluś...Śląska...

Zdecydowanie lepsza pogoda! Szczęśliwego Nowego Roku…wniosek: płaski teren nie zawsze jest dobry..

Dodano: 31.12.2016Przez: Zdzisław Bednarczuk

No Sebastian- takie widoki z komentarzem to miód na serce szybownika w czasie naszej zimy.Życzę ci całego tak pięknego roku jak na zdjęciach realizacji tak pięknej pasji w nietypowych miejscach i udanej zabawy na Mistrzostwach Zdzichu

Dodano: 03.01.2017Przez: Antek Witwicki

Na Gliwickim lotnisku nie polatali szybownicy jedynie odbyły się skoki sylwestrowe. Pozdrawiam i powodzenia na 2017 rok.

© Copyright by Sebastian Kawa

Realizacja: InternetProgressProjekt: Elzbieciak.com