Gallery
dsc_9262

You Lu z Państwa Smoka nad Żarem

[fb_button]

 

Mimo zimy o lotnictwie.

unnamed (1)

Choć Igrzyska Zimowe w Soczi, które z oczywistych względów przykuwają uwagę świata, utrzymuje się zainteresowanie szybownictwem. W sympatyczny sposób przyczynił się do tego Kamil Stoch zdradzając na skoczni swą fascynację lataniem i mówiąc: Ma się tych dobrych lotników. Co nie, Polsko ?Stoch

foto. niezależna.pl

Nie mogło to pozostać bez echa, toteż Aeroklub Piotrkowski zaproponował mu szkolenie podstawowe i Aeroklub Polski nadał tytuł Ambasadora Lotnictwa Polskiego.

52fe08d36c490_o (1)

 

foto PAP/B.Zborowski

Natomiast Sebastian podczas konferencji prasowej, otwierającej nowy projekt Totalizatora Sportowego – LOTTO EXTREME, zadeklarował Kamilowi pomoc w szkoleniu lotniczym,oraz wspólny lot w Himalajach, Alpach, lub nad Tatrami.

unnamed (7)

Niedawno ogromnie zaskoczył mnie telefon Krisa Burzyńskiego z Londynu/ ten z wąsami po lewej/, który zapytał o zgodę na nasz udział w reportażu dla telewizji chińskiej. W pierwszym momencie myślałem, że żartuje. Gdzie Rzym , gdzie Krym? Gdzie Żar a gdzie Pekin ? Ale ten poważny operator filmowy przekonał mnie, że niezwykła kariera lotnicza Sebastiana zainteresowała telewizję Państwa Smoka.

unnamed (2)

W dwa tygodnie później zjawiła się w u nas niezwykle sympatyczna Lu You z Chińskiej Centrali Telewizyjnej, by w okresie 3 dni gromadzić materiały do reportażu. Ta filigranowa dziewczyna chciała także zapoznać się z wrażeniami podczas lotu szybowcem. Akurat przed przylotem ekipy wiatr halny rozhuśtał fale nad pławiącymi się w słońcu Beskidami i Tatrami. Prognozy były dobre.

unnamed (6)

Niezawodni bracia Papiórek użyczyli nam długiego „Perkoza”. Ombach przerzucił go z Bielska na Żar, a Miciński z Janeczkiem usprawnili leciwego „Jaczka”. Zapowiadało się atrakcyjne latanie. Jednak w ciągu nocy silny wiatr przygonił nad Żar deszcz a potem śnieg.

unnamed (5)

Mimo to udało się wyczaić okienko dryfujące wśród niskich chmur znad Słowacji, toteż nad Żarem słychać było przez pewien czas piski You Lu zachwyconej lotem i ewolucjami cichej maszyny.

IMG_0144

na zdjęciu inż. Józef Niespał

Wywiad ten dał mi sposobność przypomnienia, że Polska ma swój przyczynek w imponującym rozwoju Wielkiego Państwa.Po wojnie na Żarze szkoliła się gromada chińskich pilotów. Z kolei grupa naszych instruktorów, wśród których był Jurek Popiel, Bernard Kopicki, Pawlikiewicz organizowała szkołę lotniczą w Chengdu. Natomiast w Czan Tia Kou i w Shenyang zespoły specjalistów kierowane przez inż. Andrzeja Kokota, „Perdo” Wiśniewskiego, oraz konstruktora Józefa Niespała, uczyły chińskich partnerów projektowania, oraz budowania szybowców. Zakupiono u nas ponad 200 szybowców, a w Shenyang zbudowano około 650 dalszych – opartych na projektach: ABC,Salamandra, Mucha, Jaskółka, Bocian.

26520004-004

Ciekawe jak wielu wśród ponad miliarda telewidzów będzie jeszcze  w „Roku Konia”  ludzi, którzy 60 lat temu tworzyli ten fragmencik historii.

Tomasz

Komentarze

Dodano: 19.02.2014Przez: Krzysztof (Kris) Burzynski

Tomasz, jestem wzruszony. Masz wielki dar slowa pisanego i mowionego. Dzieki za goscine. Trzymam kciuki za kolejny sukces. Wczoraj wrocilem z filmowania powodzi w Anglii. Dzis po dlugiej przerwie odwiedzilem strone Sebastiana a tu takie niespodzianki.
Good luck, kris

Dodano: 21.02.2014Przez: Alma Kadragic

Bardzo interesujace. Moj kumpel Krzysztof Burzynskin zawsze wie co jest interesujace! Gratulacje wszystkimi

© Copyright by Sebastian Kawa

Realizacja: InternetProgressProjekt: Elzbieciak.com