Lotnicy wirują nie tylko w powietrzu
2 marca 2019 r. na warszawskim stadionie Legii odbył się 24.Bal Lotników i Polskiej Obronności zorganizowany przez agencję ALTAIR wydającą „Skrzydlatą Polskę, przy współudziale Aeroklubu Polskiego i wsparciu darczyńców. Te uroczyste spotkania służą podsumowaniu minionego roku i uhonorowaniu najwybitniejszych lotników. Tegoroczna impreza wpisała się w obchody 100-lecia Aeroklubu Polskiego.
Miniony rok był owocny w sukcesy naszych lotników. Zdobyliśmy rekordową ilość 67 medali w różnych dyscyplinach lotniczych.Polska z ilością 30 zwycięstw w mistrzostwach świata dzieli z Francją pozycję światowego lidera w tej klasyfikacji. Połowę z naszego dorobku, 15 tytułów mistrza świata wywalczył Sebastian. W ubiegłym roku wygrał wszystkie zawody w jakich uczestniczył, więc jego wyróżniono po raz kolejny Lotnikiem Roku.
Tak oceniono osiągnięcia sportowców lotniczych 2018 roku: 1. Sebastian Kawa – złoty medal w Mistrzostwach Świata w Wyścigach Szybowcowych, Chile, złoty medal w mistrzostwach świata klasie 15m Ostrów Wlkp. złoty medal mistrzostw świata szybowców dwumiejscowych,Czeskie Budziejowice. 2-3. Mateusz Rękas, Jacek Bogdański – zwycięstwo w Balonowych Długodystansowych o Puchar Gordona Bennetta, Szwajcaria, 4. Wojciech Bógdał – złoty medal w Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata w Tajlandii, złoty medal w Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach Świata, Egipt, 5-6. Krzysztof Wieczorek, Kamil Wieczorek – srebrny medal w 21. Rajdowych Samolotowych Mistrzostwach Świata i złoty drużynowego mistrza świata, Dubnica na Słowacji, 7-8. Marcin Szamborski, Michał Szamborski – złoty medal w 16. Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata, Mińsk, Białoruś i złoty medal w klasyfikacji generalnej Helikopterowego Pucharu Świata – 2018. 9. Andrzej Sołtyk – złoty medal w Tunelowych Mistrzostwach,Norwegia, 10. Grzegorz Goryczka – srebrny medal w kategorii S7 i brązowy medal w kategorii S1B na Mistrzostwach Świata FAI S Modeli Kosmicznych, Włocławek.
Tradycyjna licytację przedmiotów podarowanych przez instytucje i osoby prywatne dla wspomagania ofiar wypadków lotniczych, lub ich rodzin przyniosła kwotę 52400 zł. Przeznaczone ją na leczenie żołnierza Wojsk Lotniczych.
Bal jak zwykle miał wspaniałą atmosferę. Można było tańczyć do rana, a gawędziarzom nie brakło okazji do pogawędek w gronie przyjaciół owładniętych lotnictwem. Tomasz
Dodano: 11.03.2019Przez: Henryk Doruch
-czy w okresie Wielkiego Postu znajdzie sie okazja do eksperymentalnego polatania bez termiki i innych noszen ?
(mam na mysli test lotu po torze falistym…)
Dodano: 17.03.2019Przez: sebkaw
Na nasze lotniska późno wiosna przychodzi. Misie śpią… Tomasz